Poznaj trendy w logistyce chłodniczej

Poznaj trendy w logistyce chłodniczej

Jako dostawca usług logistycznych w dziedzinie logistyki chłodniczej musisz radzić sobie z różnymi wyzwaniami. Kryzys związany z COVID-19 nadal uderza w branżę, a Brexit znacząco wpłynął zarówno na przepływy handlowe, jak i na rynek pracy. Jednocześnie w ostatnich miesiącach importuje się wiele towarów z Chin do Europy i należy się spodziewać, że ten wzrost utrzyma się do lata. Na morzu wykorzystywana jest pełna przepustowość, co sprawia, że koszty wysyłki są pięciokrotnie wyższe według GCCA. Zatem zapnijcie pasy! Świeże i mrożone towary nie trafiają bowiem automatycznie do Waszych klientów. Niemniej jednak widzimy, że pomimo tych wyzwań, istnieje duży popyt na rynku, a to stwarza możliwości. Jakie są te możliwości i jakie trendy obserwujemy w logistyce chłodniczej? W tym artykule przedstawiamy listę wszystkich trendów i wyzwań.

Rosnący popyt na rynku

Pomimo wielu wyzwań, rośnie wartość logistyki chłodniczej. Zgodnie z raportem z 2017 roku, globalna logistyka łańcucha chłodniczego była szacowana na 188,42 miliardów dolarów i oczekuje się, że do 2024 roku wartość ta osiągnie 269,61 miliardów dolarów. Globalny rynek budowy chłodni wynosił z kolei w 2019 roku nie mniej niż 6,97 miliarda dolarów i oczekuje się, że do 2027 roku będzie prawie trzykrotnie większy. Ten wysoki popyt, według Emergen Research jest napędzany przez kilka czynników .

1. Rosnący e-commerce

Wzrost ten można przede wszystkim wyjaśnić rosnącym e-handlem. Sprzedaż żywności online wzrasta w krajach rozwiniętych i wschodzących. To, w połączeniu z rosnącą preferencją zakupów online w wyniku pandemii i rozwijających się kanałów e-commerce, oznacza, że coraz częściej zamawia się żywność online. Segment żywności łatwo psującej odnotował największy udział w rynku o wartości 36,0% w 2019 roku.

Ten wzrost sektora e-commerce stanowi ogromny impuls dla logistyki chłodniczej. Potrzeba korzystania z większych i bardziej przemysłowych chłodni stale rośnie. Jaki jest główny powód? Zapewnienie lepszej i szybszej dostawy. Ponadto oczekuje się, że rosnący popyt na przetworzone i świeże produkty spożywcze za pośrednictwem kanałów online będzie nadal napędzał wzrost rynku.

Czy wiesz, że, łączna pojemność chłodni w 2020 roku wyniosła aż 719 m3 według raportu rocznego GCCA 2020. Oznacza to, że jest większa o 16,7% niż w 2018 roku.

2. Rosnący import i eksport

Po drugie, nie tylko e-handel stymuluje popyt na rynku. Na całym świecie rośnie również zapotrzebowanie na chłodnie w okolicach portów, aby zapewnić obsługę rosnącego importu i eksportu łatwo psujących się produktów.

4. Rząd, farmaceuci i gastronomia

Rząd, apteki i gastronomia również odgrywają ważną rolę w rosnącym popycie rynkowym. Aby zmniejszyć marnotrawstwo żywności, władze chcą powiększać obiekty chłodnicze. Ponadto, wzrasta wykorzystanie chłodni w szpitalach i innych sektorach farmaceutycznych i instytutach badawczych. Dodatkowo, duże restauracje i firmy cateringowe coraz częściej korzystają z chłodni z powodu ekspansji lokali i możliwości na rynku. Stwarza to rosnące zapotrzebowanie na urządzenia chłodnicze.

Co czeka branżę chłodniczą w 2021 roku?

Popyt na rynku jest coraz większy, ale jakich wyzwań można się spodziewać w 2021 roku? W Europie, według GCCA’s European Market Snapshot, sektor chłodniczy charakteryzuje się wysokim wykorzystaniem powierzchni magazynowej i niską rotacją zapasów. Rosnące ceny energii elektrycznej i koszty ubezpieczeń wpływają na i tak już niskie marże. Innymi wyzwaniami, przed którymi staniemy w 2021 roku, będzie rekrutacja i utrzymanie wykwalifikowanego personelu, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz cyberbezpieczeństwo. Co więcej, wzrasta zapotrzebowanie na bardziej energooszczędne budynki i zwiększa się wykorzystanie automatyki. Jak sprostać tym wyzwaniom?

Czy wiesz, że aż 41% członków GCCA zainwestowało w większą automatyzację w 2020 roku.

Oprogramowanie dla logistyki chłodniczej.

W związku z rosnącym zastosowaniem automatyzacji pojawiają się pytania: jak zapewnić sobie silną pozycję konkurencyjną? I jak mogę nadążyć za rosnącym rozwojem technologicznym?

Odpowiedź jest prosta: 3PL Dynamics – system stworzony dla logistyki chłodniczej.

„W dzisiejszych czasach nikt nie buduje domu za pomocą młotka i piły. Istnieją młoty pneumatyczne, klucze udarowe i pilarki, dzięki którym budowa domu jest o wiele łatwiejsza, szybsza i bardziej efektywna. To samo odnosi się do procesów logistycznych. Można korzystać z papieru lub arkuszy programu Excel, ale rozwiązanie WMS lub TMS zapewnia rzeczywistą poprawę wydajności.”

Innymi słowy, jeśli korzystasz z nowoczesnej technologii, zapewnia ci ona swobodę, elastyczność i możliwość swobodnego działania. Są to czynniki zapewniające zyskowny biznes. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o programie napisz do Nas.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *