Jak uskutecznić i zwiększyć wydajność procesów w Twojej chłodni?

Jak uskutecznić i zwiększyć wydajność procesów w Twojej chłodni?

Jako dostawca usług logistycznych w temperaturze kontrolowanej, zapewne zadajesz sobie pytanie: „co wyróżnia chłodnie? Przecież to tylko magazynowanie, transport i dystrybucja”. Ale jako operator magazynu chłodniczego napotkasz zupełnie inne wyzwania niż magazyn ogólny.

Na przykład, pracownicy nie mogą przebywać długo w chłodni, co może negatywnie wpłynąć na wydajność procesów. Ponadto, świeże i zamrożone towary nie docierają automatycznie do klientów w bezpieczny sposób. W tym celu trzeba spełnić wiele wymagań jakościowych. W związku z tym stale zajmujesz się kontrolą i zarządzaniem temperaturą, rejestracją numerów partii, dat produkcji i danych dotyczących przydatności do spożycia. Dodatkowo zawsze poszukujesz możliwości maksymalizacji wydajności procesów, poprawy produktywności i oczywiście ograniczenia strat w produktach. W jaki sposób można usprawnić wszystkie te procesy bez wysiłku?

Oprogramowanie dla logistyki chłodniczej

Chłodnie stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami w porównaniu do magazynów wysokiego składowania. Aby wesprzeć je w codziennej pracy, oferujemy opracowane we współpracy z holenderskim stowarzyszeniem firm chłodniczych NEKOVRI, rozwiązanie specjalnie dedykowane właśnie dla chłodni.

Wszystkie procesy biznesowe i logistyczne są zintegrowane w standardowym oprogramowaniu. Od kontroli i zarządzania temperaturą, do rejestracji numerów partii, informacji o produkcji i datach ważności. Ale także zakupy, sprzedaż i finanse. W tym artykule omówimy w skrócie poszczególne funkcje branżowe.

Dbaj o jakość bez dodatkowych formalności

Zapewne od razu po otrzymaniu towaru sprawdzasz, czy nie ma żadnych uszkodzeń. Jednak niektóre produkty wymagają dodatkowej kontroli jakości. Podłączając terminale bezprzewodowe lub tablety do systemu WMS, można sprawdzać jakość przez cały czas trwania procesu logistycznego. Na przykład, kolor produktu, stopień dojrzałości, poziom kwasowości, zgodność artykułów z przeznaczeniem lub ewentualne uszkodzenia produktu lub opakowania. Sam decydujesz, które cechy chcesz sprawdzić. Wyniki są automatycznie łączone z odpowiednimi towarami, pozycjami lub partiami w systemie WMS. W ten sposób masz wszystko uporządkowane i dostępne w jednym miejscu.

Monitoruj jakość dzięki kontroli temperatury

Jaka temperatura panuje w ciężarówce w momencie przyjazdu? Albo, w którym miejscu składowana była konkretna paleta? Jako dostawca usług logistycznych specjalizujący się w chłodniach, monitorowanie temperatury jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych zadań na Twojej liście. Jeśli okaże się, że wystąpiły odchylenia w temperaturze, wiesz dokładnie, które palety były przechowywane w tej konkretnej chłodni. Dodatkowo rejestracja wartości próbek i śledzenie drogi, jaką towar przebył w magazynie, staje się dziecinnie proste.

Zapobiegaj wątpliwościom w przypadku uszkodzeń

Gdy tylko towar dotrze do magazynu, kody kreskowe są skanowane (na przykład) przez kierowcę wózka widłowego. Co w sytuacji gdy wykryto uszkodzenie? Za pomocą aplikacji (na tablecie lub telefonie) robione jest zdjęcie i przesyłany ewentualny opis uszkodzenia. Zdjęcie i opis są bezpośrednio łączone w systemie WMS/TMS z dokumentem przychodzącym. W razie potrzeby do klienta wysyłana jest automatyczna wiadomość (e-mail) z załączonym zdjęciem. W ten sposób informujesz klienta tak szybko, jak to możliwe i zapobiegasz ewentualnym dyskusjom na temat przyczyny lub rozmiaru szkody.

Zachowaj świeżość i spełnij wymagania dla produktów ekologicznych

Produkty ekologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak wraz z tym zwiększa się również nadzór, mający na celu zapewnienie, by wyroby oznakowane jako ekologiczne były rzeczywiście takie. Dlatego każde przedsiębiorstwo, które produkuje, przetwarza, pakuje, importuje, handluje lub przechowuje te produkty, musi spełniać określone kryteria. Na przykład, produkty ekologiczne muszą być przechowywane w taki sposób, aby wykluczone było ich mieszanie lub zamiana z innymi produktami. Dzięki naszemu oprogramowaniu można bez wysiłku rejestrować wszystkie dane w magazynie – od śledzenia artykułów po sposób, w jaki należy przeprowadzać procedury.

Gwarancja kompletnego śledzenia

Monitorowanie produktów musi przebiegać w sposób ciągły, np. na podstawie numeru partii lub daty ważności. Na szczęście nasze oprogramowanie umożliwia rejestrowanie niezbędnych parametrów na różnych poziomach. Począwszy od danych podstawowych, takich jak artykuł, data ważności i opis, a także sposób przeprowadzenia poszczególnych procedur. Możesz zmierzyć temperaturę lub poziom kwasowości i zarejestrować te dane bez żadnych zakłóceń.

Komunikacja w czasie rzeczywistym i integracja z EDI

Dodatkowo, jako właściciel chłodni, będziesz miał do czynienia z różnymi instytucjami, które skupiają się na kontroli Twojej pracy. Możliwość zintegrowania procesów, na przykład poprzez EDI, może zaoszczędzić Ci wiele czasu.

Ponadto coraz więcej towarów jest zamawianych w systemie just-in-time. Integracja z Twoimi klientami i odbiorcami za pomocą otwartej platformy, która oferuje możliwości integracji procesów, np. poprzez EDI, może zaoszczędzić Ci wiele czasu.

Mierzyć to wiedzieć

Na koniec, oczywiście: mierzyć to wiedzieć. Dotyczy to każdego biznesu, ale jako dostawca usług logistycznych w zakresie logistyki łańcucha chłodniczego potrzebujesz sporego kapitału. To logiczne, że chcesz być w stanie określić, którzy klienci generują pieniądze, a którzy koszty. Mając wgląd we wskaźnik rotacji lub wskaźnik obłożenia dla każdego klienta, wiesz dokładnie, jak rentownie działać lub jak korygować stawki.

Podsumowując, z 3PL Dynamics możesz usprawnić swoje procesy i zwiększyć wydajność. Czy chcesz dowiedzieć się więcej o naszym oprogramowaniu? Skontaktuj się z Nami!

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *