Oprogramowanie na zamówienie czy oprogramowanie standardowe stworzone dla konkretnej branży – które wybrać?

Sektor logistyczny poddawany jest ciągłym zmianom. Przyjazne dla użytkownika i niezawodne rozwiązanie IT jest zatem niezbędne, aby nadążyć za tymi zmianami i sprostać rosnącym wymaganiom klientów. Niestety… Za rozwojem technologicznym w zakresie IT nie zawsze da się nadążyć. Z tego powodu konieczne jest posiadanie przyszłościowego systemu, które podąża z duchem czasu i oczekiwaniami klientów, bez konieczności inwestowania w nowe rozwiązanie co trzy do pięciu lat.

Czy poszukujesz odpowiedniego rozwiązania IT dla swoich procesów logistycznych? Czy Twoje obecne oprogramowanie jest przestarzałe i czeka na ponowną implementację? A może nie chcesz już dłużej być zależny od dostawcy oprogramowania, albo jego rozwiązanie nie spełnia już wymagań Twoich i Twoich klientów? Jeśli tak jest, to nadszedł czas, aby poznać i porównać dostępne na rynku rozwiązania dla operatorów logistycznych.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy wybrać rozwiązanie niestandardowe (na zamówienie) czy standardowe (branżowe)? Podczas gdy oprogramowanie na zamówienie bez problemu dopasowuje się do Twoich indywidualnych preferencji i procesów, rozwiązanie standardowe można szybko wdrożyć. Dzięki dobrze utrzymanemu rozwiązaniu standardowemu klient jest zawsze objęty najnowszą technologią i wyprzedza konkurencję. Kto decyduje o tym, czy standard zawiera odpowiednie funkcjonalności? I jaka cena jest do tego przypisana? W tym artykule przedstawiamy listę wszystkich zalet.

Możesz też pobrać nasz poradnik i sprawdzić, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.

Oprogramowanie na zamówienie vs. oprogramowanie standardowe

Podjęcie właściwej decyzji rozpoczyna się od właściwego zrozumienia korzyści. Ponadto, ważne jest, aby samemu sprawdzić, które korzyści są dla mnie najważniejsze. Niskie koszty, możliwość kontynuowania swoich celów rozwojowych, czy możliwość łatwego nadążania za rozwojem w dziedzinie IT? Poniżej przedstawiamy zalety obu wariantów.

Oprogramowanie na zamówienie

Oprogramowanie na zamówienie to rozwiązanie dostosowane i zaprogramowane tak, aby w pełni odpowiadało konkretnym potrzebom. Do tej grupy zaliczamy również systemy gotowe, które są modyfikowane i dostosowywane pod danego klienta.

Zalety:

1. Koncentracja na organizacji: Przy dostosowywaniu, to Ty decydujesz jak będzie wyglądało rozwiązanie. Zaczynasz od zera i od tego miejsca rozwiązanie jest zaprogramowane tak, aby spełnić Twoje specyficzne potrzeby.

2. Skalowalność: Oprogramowanie na zamówienie jest tworzone tak, aby pasowało do Twoich procesów. Pozwala to na samodzielne określenie, jak rozległe będą Twoje procesy, a tym samym jak duże lub małe będzie Twoje oprogramowanie.

3. Strukturalność: Wszystkie funkcjonalności w oprogramowaniu na zamówienie odnoszą się do Twoich procesów biznesowych, dzięki czemu opcje i funkcjonalności są uporządkowane.

4. Zachowanie istniejących metod pracy: Jak wspomniano wcześniej, dostosowanie do potrzeb klienta oferuje dużą elastyczność. Można zatem w pełni dostosować oprogramowanie do istniejących metod pracy zespołu, co może skrócić czas szkolenia i okres adaptacji nowego systemu.

Oprogramowanie standardowe

Oprogramowanie standardowe jest rozwiązaniem typu out-of-the-box, w którym wszystkie procesy biznesowe i logistyczne są standardowo zintegrowane z oprogramowaniem.

Zalety:

1. Oszczędność pieniędzy: Standardowe oprogramowanie jest tańsze niż to robione na zamówienie. Na przykład, koszty rozwoju są ograniczone do minimum. Ponadto, wydajesz o wiele mniej na konserwację oprogramowania i nie musisz inwestować ponownie co kilka lat.

2. Brak zmartwień związanych z przestarzałym oprogramowaniem: Dla dostawcy oprogramowania o wiele łatwiej jest dostarczać standardowe oprogramowanie z najnowszymi funkcjami. W ten sposób otrzymujesz gwarancję nowych aktualizacji i wydań.

3. Jakość i wsparcie: W mało prawdopodobnym przypadku, gdy napotkasz problemy podczas użytkowania, jest to łatwe do rozwiązania dla dostawcy. Znają oni rozwiązanie od podszewki i z łatwością mogą Ci pomóc i przywrócić pełną sprawność systemu.

4. Szybkość użycia: Standardowe rozwiązanie jest gotowe do użycia bez większego zamieszania. Wszystko, co musisz zrobić, to dostosować właściwą konfigurację, aby zagwarantować, że rozwiązanie spełnia Twoje specyficzne potrzeby. W rezultacie, czas wdrożenia może być utrzymany na jak najkrótszym poziomie.

Hybrydowe rozwiązanie 3PL Dynamics – optymalne połączenie tych dwóch rozwiązań

Oczywistym jest, że wolisz ponosić jak najmniejsze koszty, ale jednocześnie chcesz mieć system, który będzie dobrze pasował do Twoich procesów. Dlatego też, z uwagi na koszty, chętniej decydujecie się na standardowe rozwiązanie, ale aby sprostać wszystkim potrzebom i wymaganiom Twojej firmy, wybieracie oprogramowanie dostosowane do Waszych potrzeb. Na szczęście, dzięki unikalnej koncepcji, możesz połączyć zalety standardowego oprogramowania z luksusem dostosowania do indywidualnych potrzeb. Nasza firma oferuje hybrydowe rozwiązanie typu low-code 3PL Dynamics, w którym każdy proces może być elastycznie skonfigurowany.

Oprogramowanie stworzone dla i przez operatorów logistycznych

Jeżeli zdecydujesz się na rozwiązanie hybrydowe IBSC, otrzymasz od razu w pełni dostosowany pakiet specjalnie dla dostawców usług logistycznych. Jako organizacja, Twoja firma nie jest oczywiście taka sama jak wszystkie inne. Jednak pod względem potrzeb w zakresie oprogramowania, Twoja sytuacja często pokrywa się z sytuacją Twoich kolegów z branży. Wspólnie z branżą logistyczną stale budujemy branżowy standard: modułowe rozwiązanie, o którym decyduje użytkownik. W ten sposób korzysta się z wiedzy innych, a więc nie ma potrzeby tworzenia wszystkiego od nowa dla każdego operatora logistycznego. Nasze oprogramowanie zawiera wszystkie specyficzne dla branży funkcje, których może potrzebować Twoja firma. Kosztowne i długotrwałe procesy dostosowane do potrzeb klienta nie są już konieczne. Nie ma niekończących się wdrożeń obarczonych wysokim ryzykiem. Otrzymujesz kompletny i szybki do wdrożenia system WMS, TMS i/lub system spedycyjny, który został stworzony właśnie dla Ciebie. Oprogramowanie bezproblemowo łączy się z procesami i rolami w Twojej firmie. Po co tworzyć własne rozwiązania, jeśli oprogramowanie branżowe już je oferuje?

Szczególna dbałość o Twoje procesy w ramach selekcji

Jesteś ciekawy, co mamy do zaoferowania? Zapraszamy do zapoznania się z naszym procesem selekcji dostosowanym do potrzeb klienta i do niezobowiązującego spotkania wstępnego. Omówimy wszystkie narzędzia, pokażemy jak można tworzyć indywidualne procesy w firmie i jak można powiązać z nimi konkretne funkcje. Funkcjonalności można dodawać bardzo łatwo, przy minimalnym wysiłku, tak aby oprogramowanie spełniało wszystkie Twoje wymagania. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu z nami!

Możesz też pobrać nasz poradnik i sprawdzić, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *