Poznaj 4 cechy dobrego oprogramowania dla operatorów logistycznych

Poznaj 4 cechy dobrego oprogramowania dla operatorów logistycznych

Poszukując odpowiedniego oprogramowania dla operatorów logistycznych, szybko odkryjesz, że na rynku istnieje wiele firm, które oferują takie rozwiązanie. I w przeciwieństwie do zakupu np. nowej ciężarówki, wybierając nowy system informatyczny niestety nie masz możliwości zabrania go na jazdę próbną. Nawet gdyby była taka możliwość to, nie miałbyś wystarczająco dużo czasu, aby dowiedzieć się, czy owe oprogramowanie skutecznie i efektywnie rozwiązuje Twoje problemy. Właśnie w tym momencie odkryliśmy pierwszą cechę dobrego oprogramowania logistycznego: system musi rozwiązywać Wasze problemy!

Najpierw pomyśl o problemach, a następnie o rozwiązaniach logistycznych

Dostawcy oprogramowania często przedstawiają swoje oprogramowanie jako rozwiązanie. Również my tak robimy i to nie bez powodu. Ponieważ pierwszą i najważniejszą cechą dobrego oprogramowania logistycznego jest to, że powinno ono rozwiązywać Twoje problemy logistyczne. Tak więc dobór odpowiedniego oprogramowania zaczyna się od właściwego i jasnego zdefiniowania problemu. Pozwala to dostawcom rozważyć wiele opcji w celu określenia najbardziej odpowiedniego podejścia. Dlatego tak ważne jest, aby Twój dostawca oprogramowania zatrudniał konsultantów, którzy znają Twój rynek – i jego problemy. Czysta wiedza informatyczna po prostu nie wystarczy.

Czy masz wyraźny obraz swoich problemów?
Myślenie o problemach jest trudniejsze niż się wydaje. Zazwyczaj koncentrujemy się na rozwiązaniu, nie zastanawiając się nad głównym problemem. Czy Twoi klienci oczekują jaśniejszej komunikacji? Jaki jest powód tego oczekiwania? Czy nie masz odpowiednich danych? A może Twoi współpracownicy nie mogą uzyskać dostępu do właściwych informacji? Być może myślisz o rozwiązaniach związanych ze sposobami komunikacji, ale istota problemu może leżeć w Twoich własnych procesach. Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad Twoimi problemami, zanim dojdziemy do właściwego rozwiązania.

Dobre oprogramowanie logistyczne powstaje w procesie iteracyjnym

Druga cecha może wydawać się nieco dziwna, ale dobre oprogramowanie powstaje z błędów. Z powodu błędów ludzie się uczą. Małe dziecko nie myśli godzinami o teorii chodzenia, zanim spróbuje. Ono wstaje, robi kilka kroków i przewraca się. A następnie znowu próbuje, ale tym razem już trochę inaczej. I jeszcze raz. Upadając, dziecko opanowuje umiejętność chodzenia. Oprogramowanie, tak jak dziecko, rozwija się, a programista uczy się, pracując iteracyjnie. To oznacza automatycznie, że również w dobrym oprogramowaniu mogą nadal istnieć błędy. Tak długo, jak można je łatwo znaleźć i rozwiązać, nie powoduje to, że oprogramowania jest gorszej jakości.

Robić więcej przy mniejszych nakładach pracy

Kolejną cechą dobrego oprogramowania dla operatorów logistycznych jest efektywność. Dotyczy to zarówno rozwoju oprogramowania, jak i pracy z nim. Jeśli chodzi o rozwój (lub konfigurację), efektywność jest odzwierciedlona przez zespół projektowy. W tym przypadku więcej osób nie prowadzi do  lepszych lub szybszych rezultatów. W wielu przypadkach projekt staje się większy i bardziej się rozmywa.

Również efektywność w pracy pozwala odróżnić oprogramowanie logistyczne dobre od tego mniej dobrego. Liczba funkcji i właściwości nie jest wyznacznikiem jakości. Wyznacznikiem jest to, jak są one używane i z jakim skutkiem. Im więcej funkcji i właściwości, tym pełniejsze jest oprogramowanie i tym trudniej je utrzymać, wliczając w to chociażby okresowe aktualizacje. Tam, gdzie istnieje skuteczny sposób na rozwiązanie problemu, nie ma sensu trzymać starego sposobu – czy jest dla ciebie ważne, że Twoja nowa drukarka nie ma już funkcji faksu? Pamiętaj! Jeżeli możesz wykorzystać jedną dobrze działającą funkcję do rozwiązywania wielu problemów, tworzysz bardzo wydajne i dobrze funkcjonujące rozwiązanie logistyczne na długi okres czasu.

Dobrzy programiści działają pragmatycznie

Oczywiście, dobre oprogramowanie logistyczne nie tworzy się samo. Przynajmniej jeszcze nie. Kto wie, dokąd za kilka lat zabierze nas sztuczna inteligencja ale póki co, oprogramowanie tworzą inżynierowie. Należy pamiętać, że szybki inżynier to dobry inżynier. Mówiąc o szybkości, niekoniecznie mamy na myśli tworzenie lub dostarczanie oprogramowania. Chodzi nam raczej o budowanie prostej i elastycznej architektury. W rezultacie konsultanci i programiści zapobiegają błędom, a rozwiązanie może być szybciej naprawiane lub modyfikowane przez współpracowników, a nawet przez użytkowników. 

Co możemy powiedzieć o dobrym oprogramowaniu logistycznym?

Reasumując, można powiedzieć, że dobre oprogramowanie logistyczne powstaje i funkcjonuje dzięki:

  • jasnemu opisowi problemu;
  • znalezieniu przez konsultanta znającego się na rynku najlepszego rozwiązania;
  • znalezieniu najlepszych inżynierów do zbudowania rozwiązania;
  • utrzymaniu i rozwijaniu tylko najlepszych rozwiązań i funkcji;
  • postrzeganiu procesów jako całkowicie iteracyjnych

Jesteś ciekaw, które z Twoich problemów może rozwiązać nasze oprogramowanie? Skontaktuj się z nami, z przyjemnością Ci to wyjaśnimy.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *