Kolejny krok do sprawnej organizacji

Kolejny krok do sprawnej organizacji

Zmiany zawsze czyhają tuż za rogiem, szczególnie jeśli chodzi o branże logistyczną. Jako operator logistyczny wiesz, że nie można ciągle robić tego, co do tej pory. Jak wyjaśniłem w poprzednim artykule, ważne jest, aby organizacja była sprawna i potrafiła poradzić sobie ze zmianami. W związku z pandemią jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Do tej pory przełomowe zmiany wymagały przygotowań, ale koronawirus wywrócił wszystko do góry nogami i zmusił nas do szybkich i rozległych zmian. Bycie organizacją zorientowaną na IT pozwala działać sprawnie, przewidywać te zmiany i poprawić obsługę klientów. To jednak nie wszystko. Oprócz tego, że jest się organizacją zorientowaną na IT, wybory, których się dokonuje, mają wpływ na to, jak elastyczna jest organizacja i jak można poradzić sobie ze zmianami wymuszonymi w tym okresie. Tak więc, czas na działanie.

Dokonuj właściwych wyborów

Bycie organizacją zorientowaną na IT często daje Ci przewagę nad konkurencją. Nie oznacza to jednak, że posiadasz sprawną organizację, ani że jesteś w stanie przenieść swoje usługi i wydajność na wyższy poziom. Musisz również podejmować właściwe decyzje dotyczące tego, jakiego oprogramowania używasz, z jakimi partnerami współpracujesz i jakie procesy optymalizujesz w swojej firmie. Przy tych wszystkich wyborach, należy zadać sobie pytanie: czy to pomoże zwiększyć elastyczność mojej organizacji? Czy zapewni lepszą obsługę moich klientów? I czy poprawi wydajność organizacji?

Odpowiednie rozwiązanie informatyczne

Wszystko zaczyna się od Twojego oprogramowania. Aby stać się organizacją sprawną, oprogramowanie, którego używasz, musi być elastyczne i nadążać za nowymi innowacjami. Oznacza to, że Twoje oprogramowanie musi być skonfigurowane w taki sposób, aby można było szybko wprowadzać zmiany, najlepiej przez ludzi w Twojej organizacji. Jednak nie w taki sposób, który faktycznie wymaga programowania. To tylko sprawiłoby, że rozwiązanie byłoby nie do utrzymania w przyszłości. Co więcej, spowodowałoby uzależnienie od programistów lub dostawców, podczas gdy Ty starasz się być bardziej elastyczny. Z tego powodu powstały tzw. rozwiązania „low-code” lub „no-code”, dzięki którym firmy mogą samodzielnie opracowywać rozwiązania dla procesów w swojej organizacji. Większość z tych rozwiązań jest uniwersalna i ma szerokie zastosowanie. Wadą jest to, że istnieje wiele możliwości, ale w podstawie nie ma nic. Musisz więc zacząć od zera. Z mojego doświadczenia wynika, że wiele firm boryka się z trudnościami w realizacji tego rozwiązania. Ludzie gubią się w nieoptymalnych systemach, które utrudniają im życie. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie dla branży, w której działasz. W ten sposób nie trzeba decydować o sprawach oczywistych, bo to już zostało zrobione przez innych. 

Sprawne rozwiązanie

Opierając się na tej wizji w 2010 roku postanowiliśmy skonfigurować nasze rozwiązanie 3PL Dynamics w podobny sposób. Niezależnie od nazwy rozwiązania, ostatecznie ważne jest, aby procesy zachodzące w firmie mogły być łatwo dostosowywane do konkretnych potrzeb, które są w danym momencie istotne. Ponadto, musi istnieć możliwość dokonywania zmian przy minimalnym wysiłku lub uzależnieniu od osób trzecich. Wszystko to bez konieczności angażowania programistów lub opracowania niestandardowych rozwiązań.

Zintegrowana komunikacja daje Ci przewagę

Twoje oprogramowanie musi być w stanie komunikować się z innymi systemami. Obecnie widzimy coraz więcej zintegrowanych systemów, a nawet w pełni zintegrowanych sieci łańcucha dostaw. W związku z rosnącą rolą informacji ważne jest, abyście jako organizacja byli w stanie nadążyć za konkurencją w tym obszarze. Krótko mówiąc, im lepiej potrafisz komunikować się z innymi systemami, tym większa będzie Twoja przewaga.

Rola informacji

„Otwartość systemów” jest również ważna, aby zapewnić wgląd w wyniki Twojej organizacji i dostarczyć klientowi informacji, o które prosi. Albo nawet lepiej: zaskoczyć ich odpowiednimi danymi, o które jeszcze nie prosili. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką rolę odegrają dane w przyszłości, na przykład w przypadku uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji? Wyraźnie widać jaką rolę odegra technologia i dane. 

Z kim pracujesz?

Bardzo ważny jest również wybór odpowiednich stron, z którymi współpracujesz. Tak jak napisałem w poprzednim artykule: czas robienia wszystkiego na własną rękę się skończył. Będziesz musiał podejmować decyzje dotyczące tego, co robisz sam, a co powierzasz innym. Dotyczy to również wyboru odpowiedniego oprogramowania. Co zlecasz na zewnątrz? I co robisz sam? W zależności od rodzaju biznesu, w którym pracujesz, możesz zdecydować się na integrację systemów z EDI, utrzymać optymalizację procesów w swojej firmie lub samodzielnie zarządzać infrastrukturą informacyjną za pomocą narzędzi BI.

Rozwijaj się we własnej organizacji

Twoje oprogramowanie może być najnowocześniejsze, ale jeśli nie będziesz stale ulepszać swoich procesów do zmieniających się okoliczności, nigdy nie osiągniesz wyższej wydajności. Oto przykład: możesz mieć najnowszego laptopa, ale jeśli używasz go tylko jako kalkulatora, wystarczyłoby również liczydło. Musisz więc ciągle optymalizować swoje procesy. To również jest proces ciągły.

Skoncentruj się na własnej organizacji

Jesteś zorientowany na IT, masz odpowiednie oprogramowanie i zainwestowałeś w procesy podnoszące Twoją organizację na wyższy poziom – bardzo dobrze! Jednak wciąż jeszcze nie jesteś gotowy. Pamiętaj, że praktycznie niemożliwe jest działanie na wszystkich płaszczyznach więc skupienie jest bardzo ważne. Zamiast dążyć do osiągnięcia wielu rzeczy, należy się skupić na jednej, konkretnej. I znowu, dokonywanie wyborów jest bardzo ważne. Największą pułapką są wybory, których dokonujesz codziennie. Decyzje te są często podejmowane przez pracowników, którzy nie widzą szerszej perspektywy, a zatem nie mogą prawidłowo ocenić, co jest lub nie jest ważne.

Zmierzaj do tego, co jest naprawdę konieczne

Właśnie w ten sposób realizowane są nasze wdrożenia – najważniejsze jest skupienie się na celu, który jest realizowany z powodzeniem w zaplanowanym terminie. Aby to osiągnąć, nasi konsultanci od początku projektu koncentrują się na tym, co jest niezbędne do pomyślnego zakończenia podstawowego procesu. Dzięki temu, że wszystko odbywa się tak szybko, możemy w tym samym czasie skoncentrować się na tym, co jest ważne i konieczne do ukończenia projektu.

Skoncentruj się na tym, co najważniejsze

Należy dążyć do wzrostu i zmian, jednocześnie koncentrując się na rzeczach, które faktycznie coś wnoszą. Zadaj sobie pytanie: czy to dostosowanie czyni Twoją organizację bardziej elastyczną i zwiększa jej wydajność, aby móc zrobić więcej przy mniejszej liczbie osób, pracować szybciej i obniżyć koszty? Krótko mówiąc, trzeba dokonać zmiany i dokonać wyborów. To od ciebie zależy, czy dokonasz właściwych wyborów. Powodzenia!

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *