Cyberbezpieczeństwo - jak można zmniejszyć ryzyko włamania?

Cyberbezpieczeństwo - jak można zmniejszyć ryzyko włamania?

Wirusy, ataki DDoS, wycieki danych: niestety żyjemy w czasach, w których coraz częściej mamy do czynienia z cyberprzestępczością. W pierwszym kwartale tego roku odnotowano już ponad 3,6 tys. takich przypadków. Automatyzacja systemów przynosi wyraźne zyski, a nadążanie za postępem technologicznym poprawia pozycję konkurencyjną, dlatego przestępcy zwracają uwagę na cyberprzestępczość. Niestety również branża logistyczna jest narażona na te ataki. Będąc firmą świadczącą usługi logistyczne, musisz chronić swoją działalność przed tymi przestępstwami. Z tego powodu należy nie tylko zabezpieczyć swoje oprogramowanie logistyczne. Należy również uniemożliwić hakerom przedostanie się do systemów poprzez inne systemy IT lub poprzez ludzi w organizacji. Jak można zapobiec takim próbom? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Zminimalizuj szansę na włamanie

Pierwsze pytanie brzmi: „czy można w pełni zapobiec włamaniu?”. Możemy debatować nad odpowiedzią. Jednak prawda jest taka, że nie jesteś w stanie ze 100% skutecznością zapobiec ukierunkowanemu i profesjonalnemu włamaniu, ani w 100% zabezpieczyć swojej organizacji. To, co możesz zrobić, to spróbować utrzymać zamknięte drzwi. Możesz podjąć maksymalne środki ostrożności, aby zminimalizować szanse na udane włamanie. Zaczynając od tych wskazówek:

1. Bądź na bieżąco z aktualizacjami w całej organizacji

Przede wszystkim upewnij się, że nie posiadasz w organizacji przestarzałego oprogramowania, które może zawierać ewentualne luki w zabezpieczeniach. Po wykryciu zagrożenia, aktualizowanie tej konkretnej aplikacji jest nieprzydatne. Prawdopodobnie jest już za późno. Dlatego regularnie (np. co roku) uruchamiaj całkowicie nowe środowisko, aby zapobiec sytuacji, w której jedna aplikacja stanie się piętą achillesową całej firmy.

2. Zaangażuj swoich pracowników

Większość udanych włamań jest spowodowanych błędami ludzkimi. Dlatego nie skupiaj się tylko na technicznym aspekcie cyberbezpieczeństwa, ale skup się również na swoich pracownikach i procedurach firmowych. Zaangażowanie pracowników zmniejsza prawdopodobieństwo, że np. ktoś w Twojej organizacji przypadkowo pobierze niewłaściwy plik. Albo, że ktoś nieumiejętnie posługuje się hasłami lub innymi wrażliwymi danymi.

Microsoft zapewnia administratorom dwa komputery: jeden do codziennej pracy, a drugi do zadań związanych z administrowaniem. Na „komputerze administratora” nie można pobierać żadnych programów, wiadomości e-mail ani plików ze względów bezpieczeństwa. Ponadto każdy administrator ma inny login, który musi być potwierdzony przez drugiego administratora, aby uzyskać dostęp. W ten sposób administrator nie ma możliwości uzyskania dostępu do komputera samodzielnie.

3. Spraw, by Twoja firma stała się mniej interesująca dla hakerów

Upewnij się, że korzystasz z różnych aplikacji i uruchamiasz je w chmurze, jeśli to możliwe, u różnych dostawców. Na przykład użyj Microsoft Office365 Online, a rozwiązanie Dynamics przechowuj u nas (lub w Microsoft). W ten sposób Twoja sieć lokalna jest już o wiele mniej interesująca dla hakerów.

Minimalizuj szkody w przypadku włamania

Czy pomimo wszelkich środków ostrożności, Twoja firma stała się celem cyberataku? Jeśli tak, to musisz liczyć na to, że podjęte przez Ciebie działania zminimalizują szkody. Upewnij się, że możesz polegać na swojej cyfrowej ochronie. Już teraz możesz podjąć następujące działania. 

1. Wytyczne dotyczące eskalacji: zasady komunikacji

Upewnij się, że istnieją jasne ustalenia dotyczące tego, kto przejmuje inicjatywę w takich sytuacjach. Określ, co zrobić w takiej sytuacji i ustal, w którym momencie poinformujesz członków zespołu i ewentualnie klientów.

2. Kopie zapasowe

Kopie zapasowe systemu gwarantują również natychmiastowe przejście do nowego środowiska w razie potrzeby. Dzięki temu Twoje procesy mogą być kontynuowane bez zakłóceń. To, jak daleko chcesz się w tym zagłębić, zależy od Ciebie. Możesz zdecydować się na tworzenie dodatkowych kopii zapasowych lub nawet mieć gotowe kompletne drugie środowisko. Możesz również utrzymywać kopie zapasowe w trybie offline lub przechowywać listę aktualnych stanów magazynowych w programie Excel, dzięki czemu możesz przejść do pracy ręcznej. W takim przypadku należy skonsultować się ze sprzedawcą oprogramowania i administratorem systemu, aby ustalić, które opcje są najlepsze w danej sytuacji.

Nasze działania przeciwko hakerom

Jako dostawca oprogramowania, bezpieczeństwo zarówno naszych systemów IT, jak i systemów naszych klientów ma wysoki priorytet. Działamy na platformie Microsoft Azure, a Microsoft stale monitoruje swoje systemy pod kątem prób włamań. Dodatkowo, tylko ograniczona liczba pracowników ma dostęp do tzw. Active Directory. Z każdą nową wersją Dynamics instalujemy kompletne środowisko wirtualne, na którym można się oprzeć. 

Niemniej jednak, jako klient możesz również polegać na kopiach zapasowych swojego rozwiązania logistycznego. Na przykład, codziennie tworzone są kopie zapasowe i kopie zapasowe dzienników, które są przechowywane w Azure Blob. W ten sposób staramy się w jak największym stopniu zagwarantować bezpieczeństwo Państwa systemów.

Czy chcesz uzyskać więcej informacji na temat tego, co robimy, aby zabezpieczyć swoje systemy? A może chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz zadbać o bezpieczeństwo swoich systemów samodzielnie? Napisz do nas. Chętnie Ci pomożemy.

Jeden komentarz
Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *