Bez odwrotu: postęp logistyki zwrotnej

Bez odwrotu: postęp logistyki zwrotnej

Zajmując się procesami logistycznymi dla firm z branży e-commerce, stajesz przed wieloma nowymi wyzwaniami, których nie miałeś w tradycyjnej logistyce. Przykładowo, klienci oczekują od Ciebie dostawy następnego dnia (najpóźniej), w związku z tym w procesie kompletacji zamówień nie możesz tracić czasu. Jednak czy produkt został dostarczony z sukcesem? Czy przekazałeś go przewoźnikowi? Na tym Twoja praca się kończy… prawda? To nie jest prawda. Coraz więcej klientów oczekuje, że zajmiesz się również przesyłkami zwrotnymi. Jest to kolejne nowe wyzwanie. Jednak jest to wyzwanie, które daje możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji. Zatem jak sprawić, aby obsługa wszystkich zwrotów przebiegała sprawnie?

Czym jest logistyka zwrotna?

W dzisiejszych czasach odesłanie paczki jest tak proste, jak kupienie chleba w supermarkecie. Produkt nie pasuje? A może to nie jest to, czego szukałeś? Klient może zwrócić paczkę bez żadnych dodatkowych kosztów. To jest moment, w którym Ty wkraczasz do akcji. Klienci często oczekują, że zajmiesz się całym procesem odbioru, kontroli, naprawy, przepakowania, sortowania i odsprzedaży zwróconych paczek. Dodatkowo, musisz być w stanie poradzić sobie z rejestracją reklamacji i zadaniami administracyjnymi. Wszystkie te działania VAL nazywane są logistyką zwrotną.

Logistyka zwrotna: niechciany problem klientów

Jako dostawca usług logistycznych, każdego dnia spotykasz się z różnymi problemami logistycznymi. Dzięki tej wiedzy i doświadczeniu, możesz zaoferować wartość dodaną swoim klientom między innymi w procesie zwrotów. Pamiętaj, że klienci postrzegają zwroty jako problem i skupiają się raczej na sprzedaży, możesz bez problemu przejąć te działania logistyczne. Musisz jednak upewnić się, że Twój proces e-fulfillment wspiera również odwrotną stronę tej branży.

Kluczem do dobrze działającego procesu zwrotów jest rejestracja

W e-fulfillment często koncentrujemy się na usprawnieniu procesu kompletowania zamówień i wysyłania paczek tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Innymi słowy, skupiamy się przede wszystkim na postępie logistyki. Tymczasem dzięki logistyce zwrotnej możesz zrobić jeszcze większy krok naprzód. Niezwykle pomocna będzie przy tym rejestracja danych zlecenia wysyłki w systemie WMS. Można to zrobić za pomocą numeru seryjnego lub identyfikatora opakowania jednostkowego. W ten sposób można szybko przetworzyć zwróconą paczkę, gdy trafi ona (ponownie) do magazynu. Wystarczy zeskanować paczkę i od razu mamy wszystkie informacje o zamówieniu.

Usprawnij logistykę zwrotną w 3PL Dynamics

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie niesie ze sobą logistyka zwrotów? A może chcesz wiedzieć, w jaki sposób Twoje rozwiązanie WMS może pomóc Ci w przetwarzaniu wszystkich zwrotów? Napisz do nas i dowiedz się, jak możesz pomóc swoim klientom.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *