Pięć sposobów jak zarabiać na danych firmy

Pięć sposobów jak zarabiać na danych firmy

W dzisiejszych czasach dostawcy usług logistycznych posiadają jedną z największych baz danych. Z każdym zamówieniem i wysyłką Twoja baza danych zyskuje mnóstwo cennych informacji. Na przykład, wiesz dokładnie, w jakim czasie towary znajdują się w Twoim magazynie, jakie działania zostały wykonane i ile czasu zajęła droga tych towarów z punktu A do punktu B. Dzięki temu automatycznie posiadasz dane, które pozwalają Ci sprostać wymaganiom klientów, świadczyć nowe usługi i usprawniać procesy wewnętrzne. Innymi słowy, możesz zarabiać pieniądze dzięki danym. W chwili obecnej jest to jeden z najważniejszych trendów w branży logistycznej.

Duża ilość danych stwarza możliwości, ale także stawia wyzwania. Od czego więc zacząć? O czym musisz pomyśleć? Jak można wykorzystać dane, aby pracować wydajniej, bardziej ukierunkowanie i bardziej zyskownie? Poniżej przedstawiamy pięć sposobów na to, jak można wykorzystać dane do zwiększenia przewagi konkurencyjnej, a dodatkowo, jako bonus dorzucamy 5 kroków pozwalających czerpać zyski z danych.

Po pierwsze: jakie jest zapotrzebowanie na informacje?

Większość firm nieustannie poszukuje sposobów optymalizacji swoich procesów, aby pracować wydajniej i w sposób bardziej skoncentrowany na potrzebach klienta. Zastanów się jak możesz zwiększyć swoje obroty w ramach istniejącej bazy klientów? Jednym z najważniejszych pytań, jakie powinieneś sobie zadać, jest: Co nas wyróżnia, a co spowalnia procesy? Co jest najważniejsze dla naszych klientów? Ale także, czy istnieją usługi, które możemy dodać do naszej oferty?

Może się również okazać, że będziesz chciał wejść na nowe rynki. Sprawdzić, jakie są możliwości rozwoju. W jaki sposób jako pierwszy możesz odkryć nowe zjawiska rynkowe, zapewniając sobie tym samym przewagę nad konkurencją? To tylko kilka z możliwych pytań i możliwości.

Kiedy kryzys związany z Covid-19 zostanie opanowany, a gospodarka znów zacznie się rozwijać, koncentracja na danych jako modelu przychodów przyczyni się do wzmocnienia pozycji i zwiększenia zysków firm. W związku z koronawirusem, trend ten będzie się nadal umacniał.

– Machiel Bode, Sektor Bankowości Transportowej i Logistycznej, ING

5 kroków do optymalnego wykorzystania danych

Wiele dróg prowadzi do Rzymu, jedne są najszybsze, drugie najkrótsze, trzecie najpiękniejsze. Aby uzyskać najbardziej efektywną trasę, mamy dla Ciebie 5 kroków, które pomogą Ci dotrzeć do celu.

Krok 1: Najpierw zastanów się, do czego chcesz wykorzystać dane: 

  • Szybsze i lepsze reagowanie na życzenia klientów
  • Usprawnienie świadczonych usług
  • Optymalizacja procesów biznesowych
  • Dostrzeganie możliwości rynkowych/rozwoju

Krok 2: Określ, jakich informacji potrzebujesz

Krok 3: Mapowanie różnych wewnętrznych i zewnętrznych źródeł danych

Krok 4: Zarządzanie, organizowanie i analizowanie

Krok 5: Ocena i dostosowanie w razie potrzeby

5 sposobów na wykorzystanie danych

Wprawdzie nie jest to wyczerpująca lista, jednak dla inspiracji podaliśmy 5 przykładów, jak można efektywnie wykorzystać dane.

1. Dowiedz się dokładnie, które wskaźniki KPI pasują do Twojej organizacji

Dane mogą dostarczyć Ci informacji o tym, czym się wyróżniasz i jakie są Twoje słabe strony. Dlatego opracuj listę elementów zapewniających sukces i dowiedz się, jak możesz je jeszcze bardziej wykorzystać.

2. Optymalizuj sposób załadunku: nie zostawiaj niewykorzystanego miejsca na palecie i/lub przestrzeni ładunkowej

Czy Twój klient dzwoni w ostatniej chwili z pytaniem, czy 10 palet może być dostarczonych w ciągu 2 godzin? Dowiedz się dokładnie, gdzie przechowywane są towary i gdzie można ewentualnie złożyć dodatkowe zamówienie.

3. Unikaj zbędnych kilometrów na drodze i w magazynie

Unikaj pustych przebiegów i pustych regałów. Wykorzystaj dane, aby określić, ile miejsca masz do dyspozycji i jaki jest najlepszy układ dla Twojego magazynu i/lub ciężarówek. W ten sposób unikniesz zbędnychprzebiegów i niepotrzebnej utraty cennej przestrzeni.

4. Planuj zatrudnienie w oparciu o dane (prognozy)

Pracownicy kręcą głowami, ponieważ jest za mało pracy lub brakuje personelu. Chcesz zapobiec obu tym sytuacjom w jak największym stopniu. Na szczęście Big Data może dać Ci wgląd w przewidywane obciążenie pracą i zaoferować narzędzia pozwalające na jak najbardziej efektywne planowanie pracy. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której masz zbyt mało pracowników, przez co zamówienia nie mogą być realizowane na czas, lub zbyt dużo, przez co musisz ponosić niepotrzebnie wysokie koszty personalne.

5. Serwis: oferowanie dodatkowych usług

Jako dostawca usług logistycznych, chętnie podejmujesz dodatkowe działania dla swoich klientów. Może to jednak być kosztowne, i istnieje spore prawdopodobieństwo, że Twoi klienci nawet nie zauważą dodatkowych usług. Przeanalizuj, jakie działania wykonujesz dla swoich klientów, ile czasu to zajmuje i co z tego wynika. Czy okazuje się, że często podejmujesz dla nich dodatkowe działania – nie przynoszące żadnych efektów finansowych? Następnie sprawdź, czy możesz zaoferować poszczególne usługi oddzielnie lub w pakiecie jako usługę płatną.

Dane w Dynamice 3PL

Odpowiednie wykorzystanie danych może mieć znaczący wpływ na Twoją organizację i usługi świadczone klientom. Należy jednak stworzyć warunki, w których można pracować z tymi danymi. Zaczyna się to od odpowiedniego rozwiązania w zakresie oprogramowania. Ponieważ tylko przy użyciu odpowiednich narzędzi możesz naprawdę skorzystać z danych. W ten sposób będziesz łatwo analizować dane (w czasie rzeczywistym) i działać na ich podstawie. Czy chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak odpowiednie oprogramowanie może Ci pomóc? Napisz do nas.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *