4 najważniejsze wyzwania dla 3PL

4 najważniejsze wyzwania dla 3PL

Co udało Ci się osiągnąć w tym roku? Jakie wyzwania są jeszcze przed Tobą? Za nami już prawie 5 miesięcy 2022 roku. To dobry czas, aby zobaczyć w jakim miejscu się teraz znajdujemy i dokąd chcemy zmierzać.

4 najważniejsze wyzwania dla 3PL

1. Zasoby

Obecna niestabilność rynku pracy stanowi wyzwanie we wszystkich sektorach. Wielu przedsiębiorców logistycznych nie śpi po nocach z powodu braku wykwalifikowanej kadry. Niestety, coraz więcej firm logistycznych ma problemy z pozyskaniem i utrzymaniem nowych pracowników. Do tego dochodzi dodatkowy problem: brak kierowców osiągnął rekordowy poziom. Jest to widoczne na całym świecie i ma to bezpośredni, negatywny wpływ na łańcuch dostaw. Może to utrudnić dalszy rozwój firmy.

„Od kierowców ciężarówek i pracowników magazynów po planistów łańcucha dostaw i analityków danych – branża już teraz zmaga się z rosnącym niedoborem pracowników i walką o młode talenty. Aby odnieść sukces, organizacje muszą wdrożyć strategie, które przyciągną, zatrzymają, rozwiną i zmotywują pracowników w erze cyfrowej.”

Raport trendów DHL „Przyszłość pracy w logistyce”

2. Rosnące ceny transportu i energii

Rosnące koszty nie są niczym nowym. Jednak ceny, z którymi stykasz się jako dostawca usług logistycznych, już teraz są wyższe niż w ubiegłym roku. Dla wielu przedsiębiorców jest to coś nie do przełknięcia. 42% przewoźników drogowych spodziewa się dalszego wzrostu cen w negocjacjach z klientami. To zjawisko ma bezpośredni wpływ na Twoją działalność. W dzisiejszych czasach operatorzy logistyczni zastanawiają się nad koniecznością stosowania np. klauzuli paliwowej (korekta paliwowa). Dzięki niej można uniknąć ryzyka związanego z dużymi wahaniami kosztów paliwa.

3. Globalizacja

Nie stój w miejscu. W ostatnich latach globalizacja nabrała ogromnego rozmachu. Na rynku jest wystarczająca ilość kapitału. Równocześnie pojawia się widmo inflacji. Duże podmioty poszukują nowych możliwości, co powoduje, że mniejsze podmioty trafiają do narożników. Małe firmy okazują się zbyt słabe, aby przetrwać na rynku wolumenowym, na którym presja cenowa odgrywa istotną rolę. W rezultacie jesteśmy świadkami jednego przejęcia za drugim.

4. Rozwój technologii informatycznych

Rozwój jest coraz szybszy. Aby za nim nadążyć, trzeba czynić coraz większe postępy. Coraz więcej firm, zarówno z branży IT, jak i usług logistycznych, nie jest już w stanie dotrzymać kroku. Rezultat: zatrzymanie się lub brnięcie w ślepy zaułek. Większość firm już rozumie, że IT jest niezbędne, aby utrzymać się w czołówce. Nadal jednak istnieją firmy, które traktują IT jako zło konieczne. Takie firmy zmieniają się tylko wtedy, gdy naprawdę muszą: są reaktywne. Przy obecnym tempie rozwoju może to oznaczać, że jest już za późno. Zostałeś z tyłu peletonu i zjeżdżasz z trasy.

4 najważniejsze wyzwania dla 3PL

Co dalej?

Wymieniliśmy 4 najważniejsze punkty, na które należy zwrócić uwagę, aby wygrać wyścig.

Wzrost tempa

Rozwój technologiczny musi być śledzony jeszcze szybciej. Co jest potrzebne, aby za nim nadążyć? Automatyzacja procesów i przepływów pracy. Mówimy tu o gotowości do wprowadzania innowacji. Chcesz móc bezpośrednio reagować na życzenia klientów? Do tego potrzebny jest dostęp do najnowszych technologii.

Wyzwania rynkowe wymagają dostępu do danych

Zwłaszcza do skutecznego wykorzystania danych. Pomóc w tym mogą narzędzia takie jak Power BI. Niezależnie od podejścia, wszystko rozpoczyna się jednak od rejestracji danych w oprogramowaniu logistycznym. To tutaj tworzy się podstawy dla wiarygodnych raportów. Dzięki temu masz pewność, że żaden krok nie zostanie pominięty, co pozwoli Ci przekroczyć oczekiwania klientów. Zobacz, jak możesz inteligentniej wykorzystać swoje procesy i co można zautomatyzować. W ten sposób możesz sprawdzić, gdzie powstają dodatkowe koszty, a gdzie można zaoszczędzić. W ten sposób buduje się zwycięską strategię.

Będziemy dalej współpracować

Tylko razem możemy nadążyć za tempem peletonu. A to nie zawsze jest łatwe. Nasza firma osiąga to dzięki współpracy ze swoimi klientami, firmą Microsoft i zagranicznymi partnerami. Oto nasz peleton zwycięzców! Wspólne wprowadzanie innowacji oraz wydajność na najwyższym poziomie.

Bądź elastyczny. Dotrzymuj kroku

Klienci również muszą inwestować w wiedzę informatyczną. Tak, aby móc samodzielnie wprowadzać zmiany. Wymaga to od nas wspierania naszych klientów w jak największym stopniu. Nasze innowacje są również ukierunkowane na ten cel. Platforma 3PL Dynamics rozpoczyna również drogę w kierunku chmury. Oprogramowanie logistyczne, które daje możliwość skalowania w górę lub w dół. W pełni przystosowane do rozwoju Twojej firmy. Opieramy się na chmurze Microsoft. Innymi słowy, chmura w ramach Microsoft SaaS. Właśnie w tym kierunku zmierza nasz peleton.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak 3PL Dynamics jest obsługiwany w chmurze? Napisz do Nas!

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *