Trzy kluczowe obszary zapewniające bezpieczeństwo pracy w magazynie

Trzy kluczowe obszary zapewniające bezpieczeństwo pracy w magazynie

Z pewnością znasz takie sytuacje, w których kierowcy wózków widłowych uderzają w regał, co prowadzi do przewrócenia się wszystkiego jak kostki domina. W rezultacie można stracić wiele cennych towarów. Bez względu na posiadane zapasy, jeśli coś spadnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie można już z tego korzystać. Ale oprócz kosztownych artykułów, ryzykujesz (tymczasową) utratę czegoś znacznie cenniejszego. Chodzi mi o kierowcę wózka widłowego. Twoim obowiązkiem jest stworzenie bezpiecznego środowiska pracy dla swoich pracowników. Dla nich, ich rodzin i Twojej własnej organizacji. Właśnie dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo w magazynie z uwzględnieniem kilku obszarów.

Bezpieczna obsługa towarów niebezpiecznych

Bezpieczny magazyn jest szczególnie potrzebny w przypadku przechowywania towarów niebezpiecznych. Przy tego rodzaju towarach wypadek może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla Twojej organizacji, ale nawet dla całego środowiska.

Bezpieczny magazyn zaczyna się od kultury biznesowej

Większość zachowań wynika z wychowania i środowiska. Dziecko robi to, czego nauczyli je rodzice, ale będzie też naśladować innych na placu zabaw. Dorośli nie różnią się pod tym względem. Zazwyczaj ludzie mają tendencję do zachowywania się zgodnie z obecną kulturą biznesową. Dlatego to od Ciebie zależy, czy ją stworzysz i zabezpieczysz. Zamierzasz zatrudnić nowego pracownika? W takim razie konieczne jest odpowiednie przeszkolenie tej osoby. Oprócz obowiązkowych szkoleń BHP należy skupić się również na bezpieczeństwie. Następnie należy wprowadzić jasne zasady i przypominać o nich pracownikom za pomocą znaków w magazynie. W ten sposób każdy wie, jakie zachowanie zapewnia bezpieczne środowisko pracy.

Obowiązkowe ochronne ubrania pracownicze w magazynie

Przejdźmy do kolejnego punktu. Pomimo faktu, że można zapobiec większości wypadków, nie można ich wykluczyć w 100%. Dlatego ważne jest, aby zapewnić swoim pracownikom obuwie ochronne. Możesz kupić je dla stałych pracowników i zawrzeć umowę depozytową z pracownikami tymczasowymi. Podczas gdy buty ze stalowymi noskami ograniczają skutki wypadku, odblaskowa odzież pomoże ich uniknąć. Jaskrawo pomarańczowa lub żółta kamizelka już wystarczy.

Wprowadzenie szczelnej infrastruktury dla bezpiecznego magazynu

Przytoczony na wstępie przykład – spadające regały – nie jest możliwy do uniknięcia dzięki jasnym zasadom i solidnemu obuwiu. Ale można było temu zapobiec, na przykład poszerzając korytarze. W takim przypadku kierowca nie spowodowałby upadku wszystkich regałów. To prowadzi nas do ostatniego obszaru wymagającego uwagi: konfiguracji magazynu. Jest to bardzo szeroki obszar, który może wiele zaoferować. Oprócz stabilnych regałów i szerokich korytarzy, można pomyśleć o ścieżkach przejazdowych, znakach i sygnałach drogowych oraz wyraźnym oddzieleniu ścieżek dla pieszych i miejsc pracy. Można też upewnić się, że na każdym skrzyżowaniu znajdują się wypukłe lustra, aby każdy wiedział, co się dzieje. Również przejrzysta konfiguracja na podłodze przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa. Za pomocą kolorowych obszarów lub konturów można na przykład wskazać wyjścia awaryjne, miejsca parkingowe lub gaśnice. Wszystko dla bezpiecznego środowiska pracy.

Wolne ręce dla większego bezpieczeństwa

Jeśli pracownicy mają wolne ręce, mogą lepiej reagować na zagrożenia. Mają lepszą widoczność i są w stanie podjąć jakiekolwiek działania, gdyby coś poszło nie tak. Można to osiągnąć poprzez integrację kompletacji głosowej w magazynie. Oprócz bezpieczeństwa, zwiększa to również wydajność i jakość.

Stwórz bezpieczny magazyn dla swoich pracowników

Na obecnym rynku pracy dobry personel jest jednym z najcenniejszych zasobów. Oprócz ryzyka wypadków i tymczasowej utraty pracownika, jesteś zobowiązany do stworzenia bezpiecznego środowiska pracy. Ponieważ nawet niewielki wypadek może spowodować utratę pracownika. Zwracając uwagę na te obszary, dbasz o bezpieczeństwo pracowników.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *