Wskaźnik obłożenia, jeden z najważniejszych wskaźników KPI w logistyce

Wskaźnik obłożenia, jeden z najważniejszych wskaźników KPI w logistyce

Śledzenie kluczowych wskaźników KPI pozwoli Ci kontrolować procesy magazynowe i w porę likwidować wąskie gardła dzięki czemu będziesz w stanie poprawić wydajność magazynu, zmniejszyć koszty i zwiększyć zadowolenie klientów.

W tym artykule omówię kolejny z 6 najważniejszych KPI dla dostawców usług logistycznych – wskaźnik obłożenia.

Wskaźnik obłożenia, jeden z najważniejszych wskaźników KPI w logistyce

Wskaźnik obłożenia – kluczowy wskaźnik wydajności dla logistyki

Wskaźnik obłożenia to procent wskazujący stopień wykorzystania dostępnej pojemności. Innymi słowy wskaźnik ten pokazuje ile miejsc jest jeszcze dostępnych w Twoim magazynie, a ile jest w użyciu. Im wyższy wskaźnik obłożenia, tym wydajniejsza jest praca. Jednak zbyt wysoki wskaźnik obłożenia oznacza, że ​​Twój magazyn może być za mały dla Twoich działań. Jaki jest więc idealny współczynnik obłożenia?

Idealny współczynnik obłożenia

Maksymalne obłożenie może wynosić od 85 do 90%. W ten sposób zawsze jest miejsce na nieoczekiwane, pilne zamówienie. Obłożenie poniżej 80% oznacza, że ​​ponad 20% magazynu nie jest używane. Te niewykorzystane miejsca kosztują jedynie pieniądze. Jednak ile tak naprawdę kosztuje jedno miejsce?

Oblicz jaki jest koszt za jedno miejsce

Koszt przechowywania jest oczywiście różny w zależności od centrum dystrybucyjnego. Im bardziej wydajnie pracujesz, tym niższe będą dla Ciebie koszty, a więc tym wyższa marża. Do obliczenia kosztu jednego miejsca paletowego wymagane są pewne parametry.

Powyżej linii widzisz sumę poszczególnych kosztów związane z daną lokalizacją. SRE to skrót od angielskiej nazwy „storage and retrieval equipment” i oznacza sprzęt/wyposażenie magazynu. Pod linią wyświetlana jest liczba wykorzystanych miejsc paletowych

Wskaźnik obłożenia, jeden z najważniejszych wskaźników KPI w logistyce

Jak widać im większa pojemność jest w użyciu, tym tańsze są miejsca dla Ciebie. Za pomocą tego wzoru można również obliczyć minimalne obłożenie potrzebne do pokrycia kosztów; próg rentowności. Na tej podstawie możesz określić, do jakiego stopnia obłożenia możesz jeszcze produktywnie pracować w swoim magazynie.

Co to dla Ciebie oznacza?

Uzyskując (wizualny) wgląd we wskaźnik obłożenia, możesz sprawdzić, w jakim stopniu Wasz magazyn jest efektywny. Jak duża powierzchnia Twojego magazynu jest niewykorzystana? Możesz też spróbować zmniejszyć swoje koszty poprzez automatyzację. Czy Twój magazyn jest często wykorzystywany w maksymalnym stopniu? Być może nadszedł czas, aby rozbudować lub zorganizować magazyn w inny sposób. Dodatkowo, dane, które możecie pozyskać pomogą Ci sporządzić wykres wpływów sezonowych, dzięki czemu będziesz mógł je przewidzieć. Im większą wiedzę posiadasz, tym skuteczniej możesz prowadzić swoją działalność.

Microsoft Power BI

Dzięki Microsoft Power BI masz do dyspozycji pakiet narzędzi analitycznych, które zapewniają wgląd w całą organizację. Są one dostępne w standardowej wersji systemu 3PL Dynamics więc nie musisz nic robić sam, aby uzyskać najważniejsze informacje. Oprócz wskaźnika obłożenia, uzyskasz wgląd w inne najważniejsze wskaźniki KPI dla dostawców usług logistycznych.

Już dziś zainwestuj w analizę danych, zastosuj ją do wszystkich swoich procesów, a zobaczysz, że zwiększysz swoją wydajność.

Wskaźnik obłożenia, jeden z najważniejszych wskaźników KPI w logistyce
Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *