Skuteczna transformacja cyfrowa z EDI - tak to się robi!

Skuteczna transformacja cyfrowa z EDI - tak to się robi!

Jako dostawca usług logistycznych nieustannie stawiasz czoła wyzwaniom związanym z niewielkimi marżami i stale zmieniającymi się wymaganiami klientów. Dlatego też szybka realizacja zamówień, efektywne wykorzystanie personelu i redukcja błędnych procesów to tematy, z którymi regularnie zmagasz się jako przedsiębiorca, i w których jest jeszcze wiele do zrobienia. We wcześniejszym wpisie na blogu mogłeś przeczytać, jak EDI może pomóc w optymalizacji Twoich procesów i dlaczego warto zastanowić się nad inwestycją w transmisję danych. Jednak digitalizacja procesów nie odbywa się z dnia na dzień. Pozostają pytania: na czym należy się skupić wdrażając EDI w swojej organizacji? I jak uchronić się przed przykrymi niespodziankami? 

Skuteczna transformacja cyfrowa z EDI; Tak to się robi!

Pierwsze kroki

Przed wdrożeniem EDI, pierwszą ważną rzeczą, którą musisz zrobić, jest sprawdzenie, czy samodzielnie zajmujesz się procesem EDI, czy zlecasz to w całości lub też częściowo na zewnątrz oraz czy tworzysz połączenia między systemami bezpośrednio czy przy udziale osób trzecich.

Samozarządzanie vs. Outsourcing

Gdy Twoja organizacja realizuje cały proces we własnym zakresie, Ty często obejmujesz miejsce kierowcy. Zasadniczo jest to zaletą, ale często to zadanie spoczywa na jednej osobie i tylko ona ma wystarczającą wiedzę na temat obowiązujących procedur i standardów. Co zrobisz kiedy ta osoba odejdzie? W przypadku całkowitego outsourcingu, duża część zadań jest zdejmowane z Twoich rąk. Jednak wiele decyzji jest również podejmowanych bez konsultacji z Tobą. Zatrudniona przez Ciebie firma sama skonfiguruje Twoje procesy, ale czy ma ona wystarczający wgląd w Twoje działania logistyczne? W tym artykule chcemy zwrócić uwagę na ważne sprawy, które wymagają Twojej uwagi podczas realizacji EDI. Na przykład, wdrożenie naszego DataHub.

Skuteczna transformacja cyfrowa z EDI; Tak to się robi!

Na co musisz zwrócić uwagę

Jeśli zdecydujesz się na elastyczność i niezawodność naszej własnej platformy DataHub, odciążymy Cię od integracji, mapowania wiadomości i uruchomienia. Nadal jednak istnieją ważne kwestie, na które należy zwrócić uwagę – na przykład jaki sposób sprawisz, że EDI pomoże Twojej organizacji wejść na wyższy poziom?

1. Zrób listę wymagań i oczekiwań użytkowników w Twojej organizacji

W ten sposób zapobiegniesz niespodziankom na końcu projektu.

2. Zaangażuj i poinformuj swoich partnerów biznesowych o swoich planach

Dzielenie się wiedzą o systemach w Twojej organizacji lub poza nią z wyprzedzeniem, pozwala uniknąć wielu problemów.

3. Testuj, testuj, testuj!

Chyba nie muszę Ci przypominać o tym, jak ważne jest testowanie Twojego oprogramowania. Zbieraj zarówno ilościowe (wystarczająco) jak i jakościowe (przypadki użytkowników) scenariusze. Uwolnij do tego własne zasoby.

4. Ustalcie, wspólnie z zainteresowanymi stronami, jasny punkt początkowy i końcowy projektu

I nie planuj ich zbyt daleko od siebie. Zwłaszcza, gdy w komunikację zaangażowanych jest wiele (zewnętrznych) stron, zbiorowa koncentracja jest bardzo ważna.

5. Kiedy EDI działa, monitoruj własne przepływy komunikacyjne

W naszym rozwiązaniu 3PL Dynamics masz dostęp do naszej platformy DataHub w chronionym środowisku. W ten sposób możesz na czas zidentyfikować wszelkie wąskie gardła.

Cyfrowa transformacja z DataHub

Chcesz dowiedzieć się więcej o DataHub? A może jesteś ciekawy, co EDI może zrobić dla Twoich firmy? Napisz do Nas, chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *