Inteligentny magazyn – przyszłość dla operatorów logistycznych

Inteligentny magazyn – przyszłość dla operatorów logistycznych

W dzisiejszych czasach coraz częściej otaczamy się inteligentnymi urządzeniami. Praktycznie każdy z nas posiada smartphone lub smartwatcha. Coraz częściej w sklepach możemy kupić inteligentne telewizory, pralki czy lodówki. Ani się obejrzymy, a nasze domy i mieszkania będą w pełni automatyczne. Już dziś możemy sterować wszystkimi urządzeniami i systemami poprzez smartphone lub tablet. Od dłuższego czasu coraz częściej mówi się też o inteligentnych magazynach. Czym dokładnie jest inteligentny magazyn i jakie standardy powinien spełniać, aby go tak nazwać? I co najważniejsze co zyskach jako dostawca usług logistycznych posiadając taki magazyn?

Charakterystyka inteligentnego magazynu

Aby uzyskać odpowiedź na powyższe pytania, omówmy podstawowe cechy inteligentnego magazynu. W założeniu, inteligentny magazyn oznacza wymianę danych związanych z logistyką oraz danych mobilnych. Innymi słowy to automatyzacja połączona z urządzeniami i maszynami, które wymieniają dane, a tym samym dostarczają informacji, które pozwalają na wydajniejszą pracę.

Zatem jakie cechy można wydobyć z tej definicji? Po pierwsze: „data-driven” (napędzanie przez dane). Po drugie, pojawia się określenie „automatyzacja”, czyli kontynuacja cyfryzacji. Trzecia cecha odnosi się do połączenia z maszynami. Na koniec „transmisja mobilnych danych”- wszystkie te cechy razem to krok w kierunku inteligentnej logistyki.

Inteligentny magazyn jest napędzany przez dane

Każda organizacja wykorzystuje dane w swoim biznesie. Dzięki nim można iść w dowolnym kierunku. Większość ma dostęp do szeregu danych w czasie rzeczywistym, które dotyczą łańcucha dostaw, działań operacyjnych lub komunikacji z klientami. Ponadto, dzięki przejrzystym raportom uzyskasz wgląd w swoje najważniejsze wskaźniki KPI, a to pomaga w efektywnym wykorzystaniu Twoich zasobów ludzkich oraz wykorzystaniu bardziej wydajnego magazynu. Dodatkowo dane te wpływają w dużym stopniu na funkcjonowanie Twojej organizacji. Informacje mają dużą wartość i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, ważne aby rozsądnie z nich korzystać.

Od cyfryzacji do automatyzacji

Trudno jednoznacznie określić definicję cyfryzacji. Firmy od lat szukają rozwiązań, które z jednej strony pozwalają na podnoszenie wydajności, a z drugiej, na obniżanie kosztów bieżących. Istotą cyfryzacji jest podążanie za oczekiwaniami współczesnego świata, a więc jeszcze szybszy i łatwiejszy dostęp do wszelkich potrzebnych informacji – to krok w kierunku pracy bez papieru. Automatyzacja przenosi nas do kolejnego etapu. Dzięki automatyzacji możesz zorganizować swój magazyn lub inne procesy w taki sposób, aby nie wymagały już interakcji człowieka po pierwszym kroku. Na przykład w momencie przyjęcia towarów skanujemy je i system natychmiast przypisuje je do odpowiedniego klienta. Następnie Twoje rozwiązanie finansowe (zintegrowane lub zarządzane przez EDI) dodaje je do faktury, która jest automatycznie wysyłana w osobistej wiadomości e-mail do klienta. Właśnie w takiej sytuacji mówimy o zautomatyzowanym, inteligentnym magazynie.

Człowiek i maszyna idą w parze

Aby magazyn mógł być magazynem inteligentnym musi być wyposażony w inteligentne urządzenia.  Maszyny mają ułatwiać pracę ludziom ale niekoniecznie muszą ją przejmować. Poprzez inteligentną integrację np. z systemami ważącymi, systemem kierowania magazynem WMS, lub też zastosowanie samojezdnych wózków widłowych (z czujnikami bezpieczeństwa) w Twoim magazynie, będziesz pracować mądrzej, szybciej i przede wszystkim bezpieczniej.

Inteligentny magazyn – przyszłość dla operatorów logistycznych

Od inteligentnego magazynu do inteligentnej logistyki

Logistyka, pomimo tego, że koncentruje się głównie na magazynach, zazwyczaj nie zaczyna się i nie kończy w nich. Chodzi o to, że towary są produkowane, montowane, transportowane, składowane, ponownie transportowane i dostarczane do sprzedawcy detalicznego lub konsumenta końcowego. W tym procesie część związana z transportem jest bardzo ważna i dlatego inteligentny magazyn jest precyzyjnie dostosowany do obsługi własnej floty lub przewoźników zewnętrznych. Przykładowo, utrzymują Państwo wysoką przepustowość w swoich dokach załadunkowych, rezerwując strefy czasowe dla przewoźników. Dodatkowo możesz ograniczyć swoje koszty, pozwalając swoim pojazdom efektywnie odjeżdżać z ładunkiem. Wszystko to realizujesz dzięki magazynowi, który bezproblemowo dopasowuje się do Twoich działań transportowych.

Co zyskujesz dzięki inteligentnemu magazynowi?

Poprzez wykorzystanie danych, automatyzację, połączenia z inteligentnymi i bezpiecznymi maszynami oraz koordynację działań transportowych, tworzysz inteligentny magazyn. Dzięki temu zwiększysz swoją wydajność, wiedzę i obsługę klientów. To krok do stworzenia inteligentnego (przewidującego i doradzającego) magazynu. Chcesz dowiedzieć się więcej o inteligentnym magazynie napisz do nas.

Jeden komentarz
  1. Jeśli zdecydujemy się na wdrożenie automatyzacji procesów magazynowych, zwiększy to efektywność pracy. Pracownicy mogą wtedy znacznie szybciej przyjmować towar na magazyn, wprowadzać go do systemu czy wydawać do wysyłki.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *