Inteligentny magazyn – przyszłość dla operatorów logistycznych

Inteligentny magazyn – przyszłość dla operatorów logistycznych

W dzisiejszych czasach coraz częściej otaczamy się inteligentnymi urządzeniami. Praktycznie każdy z nas posiada smartphone lub smartwatcha. Coraz częściej w sklepach możemy kupić inteligentne telewizory, pralki czy lodówki. Ani się obejrzymy, a nasze domy i mieszkania będą w pełni automatyczne. Już dziś możemy sterować wszystkimi urządzeniami i systemami poprzez smartphone lub tablet. Od dłuższego czasu coraz częściej mówi się też o inteligentnych magazynach. Czym dokładnie jest inteligentny magazyn i jakie standardy powinien spełniać, aby go tak nazwać? I co najważniejsze co zyskach jako dostawca usług logistycznych posiadając taki magazyn?

Charakterystyka inteligentnego magazynu

Aby uzyskać odpowiedź na powyższe pytania, omówmy podstawowe cechy inteligentnego magazynu. W założeniu, inteligentny magazyn oznacza wymianę danych związanych z logistyką oraz danych mobilnych. Innymi słowy to automatyzacja połączona z urządzeniami i maszynami, które wymieniają dane, a tym samym dostarczają informacji, które pozwalają na wydajniejszą pracę.

Zatem jakie cechy można wydobyć z tej definicji? Po pierwsze: „data-driven” (napędzanie przez dane). Po drugie, pojawia się określenie “automatyzacja”, czyli kontynuacja cyfryzacji. Trzecia cecha odnosi się do połączenia z maszynami. Na koniec „transmisja mobilnych danych”- wszystkie te cechy razem to krok w kierunku inteligentnej logistyki.

Inteligentny magazyn jest napędzany przez dane

Każda organizacja wykorzystuje dane w swoim biznesie. Dzięki nim można iść w dowolnym kierunku. Większość ma dostęp do szeregu danych w czasie rzeczywistym, które dotyczą łańcucha dostaw, działań operacyjnych lub komunikacji z klientami. Ponadto, dzięki przejrzystym raportom uzyskasz wgląd w swoje najważniejsze wskaźniki KPI, a to pomaga w efektywnym wykorzystaniu Twoich zasobów ludzkich oraz wykorzystaniu bardziej wydajnego magazynu. Dodatkowo dane te wpływają w dużym stopniu na funkcjonowanie Twojej organizacji. Informacje mają dużą wartość i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, ważne aby rozsądnie z nich korzystać.

Od cyfryzacji do automatyzacji

Trudno jednoznacznie określić definicję cyfryzacji. Firmy od lat szukają rozwiązań, które z jednej strony pozwalają na podnoszenie wydajności, a z drugiej, na obniżanie kosztów bieżących. Istotą cyfryzacji jest podążanie za oczekiwaniami współczesnego świata, a więc jeszcze szybszy i łatwiejszy dostęp do wszelkich potrzebnych informacji – to krok w kierunku pracy bez papieru. Automatyzacja przenosi nas do kolejnego etapu. Dzięki automatyzacji możesz zorganizować swój magazyn lub inne procesy w taki sposób, aby nie wymagały już interakcji człowieka po pierwszym kroku. Na przykład w momencie przyjęcia towarów skanujemy je i system natychmiast przypisuje je do odpowiedniego klienta. Następnie Twoje rozwiązanie finansowe (zintegrowane lub zarządzane przez EDI) dodaje je do faktury, która jest automatycznie wysyłana w osobistej wiadomości e-mail do klienta. Właśnie w takiej sytuacji mówimy o zautomatyzowanym, inteligentnym magazynie.

Człowiek i maszyna idą w parze

Aby magazyn mógł być magazynem inteligentnym musi być wyposażony w inteligentne urządzenia.  Maszyny mają ułatwiać pracę ludziom ale niekoniecznie muszą ją przejmować. Poprzez inteligentną integrację np. z systemami ważącymi, systemem kierowania magazynem WMS, lub też zastosowanie samojezdnych wózków widłowych (z czujnikami bezpieczeństwa) w Twoim magazynie, będziesz pracować mądrzej, szybciej i przede wszystkim bezpieczniej.

Inteligentny magazyn – przyszłość dla operatorów logistycznych

Od inteligentnego magazynu do inteligentnej logistyki

Logistyka, pomimo tego, że koncentruje się głównie na magazynach, zazwyczaj nie zaczyna się i nie kończy w nich. Chodzi o to, że towary są produkowane, montowane, transportowane, składowane, ponownie transportowane i dostarczane do sprzedawcy detalicznego lub konsumenta końcowego. W tym procesie część związana z transportem jest bardzo ważna i dlatego inteligentny magazyn jest precyzyjnie dostosowany do obsługi własnej floty lub przewoźników zewnętrznych. Przykładowo, utrzymują Państwo wysoką przepustowość w swoich dokach załadunkowych, rezerwując strefy czasowe dla przewoźników. Dodatkowo możesz ograniczyć swoje koszty, pozwalając swoim pojazdom efektywnie odjeżdżać z ładunkiem. Wszystko to realizujesz dzięki magazynowi, który bezproblemowo dopasowuje się do Twoich działań transportowych.

Co zyskujesz dzięki inteligentnemu magazynowi?

Poprzez wykorzystanie danych, automatyzację, połączenia z inteligentnymi i bezpiecznymi maszynami oraz koordynację działań transportowych, tworzysz inteligentny magazyn. Dzięki temu zwiększysz swoją wydajność, wiedzę i obsługę klientów. To krok do stworzenia inteligentnego (przewidującego i doradzającego) magazynu. Chcesz dowiedzieć się więcej o inteligentnym magazynie napisz do nas.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *